Tartu Tudengipäevade ajaluguÜlikooli Kultuuriklubi asutaja Heino Variku


Tartu Tudengipäevade korraldamise traditsioon sai alguse 1960. aastate esimesel poolel, kui sügiseti hakati korraldama üliõpilaspäevi. See kasvas välja rahvusvahelise üliõpilaspäeva tähistamisest 17. novembril.

Esimene tudengisügis peeti 30. novembrist 2. detsembrini 1989. aastal, kus oli umbes 10 üritust ning osales ligikaudu 7000 tudengit. Esimesed Ülikooli Kevadpäevad toimusid sama aasta aprillis. Osalejaid oli ligikaudu 10 000.


Möödunud festivalid:

Tartu Sügispäevad 2013 (14. – 20. oktoober) – tudengipärimus

2013. aasta oli Eestis kultuuripärandi aasta. Sellest kinni haarates kutsus tookordne festivali läbiv teema seiklema tudengikultuuri ning -pärimuse radadel.

Oma tudengipõlve teemadel mõtiskles Akadeemilises Pikapäevarühmas Kaarel Tarand. Õpiti tundma ka õllekultuuri ühes Saku tegijatega ning Swedbank rääkis, kuidas targalt tulevikku ja pensionisse investeerida.

Pärimusele tegi kummarduse kontsert-pidu Päripido, kus esines ansambel Curly Strings.

Kavva naases aastatetagune menuüritus, iseehitatud sõidukite võistlus Bambus.

Videokutse Sügispäevadele


Tartu Kevadpäevad 2013 (29. aprill – 5. mai) – Emajõgi

Läbiv teema kutsus Emajõge kui tudengivaimsuse sümbolit märkama ja väärtustama. Paljud Tartu Kevadpäevade tegevusedki on juba aastaid koondunud just Emajõe ümber ning tol korral pöörati sellele veel suuremat tähelepanu.

Näiteks toimus Tudengilaulu konkurss Emajõe kaldapealsel Atlantise restoranis. Luulevabadust sai nautida päikeseloojangul lodjal Jõmmu.

Kavva astusid uued üritused – Emajõge väärtustades – Sildade Jooks ning Eesti päris esimese Ülitudengi valimine, kelle tiitli pälvis veterinaariatudeng Jüri Laos Eesti Maaülikoolist.

Kannatus, südikus ja järjekindlus pandi proovile üritusel Hoia Kinni, kus tuli autost kinni hoida nii kaua kui jaksati – ja jaksati kaua! Võitja, kes suutis autost kinni hoida lausa 31 tundi, sai Amservilt Toyota sõiduauto kasutusõiguse terveks suveks.

Võluaia heategevuskontserdil koguti toetust Tartu vähekindlustatud perede lastele veeohutus- ja purjetamislaagri korraldamiseks. Esinesid Ingmar Päid ja Jaanus Viskar, Richard Murutar ja Kaisa Kopliste ning Peeter Rebane ja Katrin Mandel.

Tudengitega käisid Avatuudul võimlemas linnapea Urmas Kruuse ja TÜ õppeprorektor Martin Hallik.

Taas võis kavast leida ka öötreeningu, mis tookord toimus Ööpilatesena. Ning – Öölaulupidu kolis Laululavale.

Videokutse Kevadpäevadele


Tartu Sügispäevad 2012 (15. – 21. oktoober) – mürgel

Mürgel kutsus end rutiinist vabastama, tuues kaasa ootamatuid värvikaid olukordi ja sündmuseid.

Tudengipäevade maskott tähistas oma kümnendat sünnipäeva, Eesti esimesest avalikust diskoõhtust möödus 40 aastat. Jõud ühendati ja toimus suur sünnipäeva-diskopidu Disko 40.

Programmis tegi debüüdi Autokaraoke, kus Raekoja platsil lauldi tuntud hitte otse autost.

Akadeemilises Pikapäevarühmas rääkis Märt Treier mürglist Eesti meediamaastikul ning toonaste teravate sündmuste foonil Kristjan Port dopingu teemadel.

Kava värskendas uus üritus ÕIS ehk Õppejõudude Imeline Silmaring, mis oli intelligentne humoorikas viktoriin. Vastuseid oodati küsimustele, millele oli vastanud 100 tudengit. Osalesid Kalev Tarkpea (TÜ), Mart Meriste (TTÜ), Raul Omel (EMÜ), Margus Niitsoo (TÜ), Silvi Salupere (TÜ) ja Ernst Tungel (TTÜ).

Videokutse Sügispäevadele 

Linnapilti ilmusid ägedad Villemid infot jagama

17 sügist hetke


Tartu Kevadpäevad 2012 (25. aprill – 2. mai) – koostöö

Läbiv teema - koostöö kui ühestegemise rõõm ja edasiviiv jõud - püüdis luua suuremat sidusust erinevate Tartu kõrgkoolide ja tudengiorganisatsioonide vahel. Selle märgiks sai Tartu Kõrgema Kunstikooli, Stencibility vabatahtlike ja Ülikooli Kultuuriklubi koostöös Väike Tähetorn uue kauni ilme. Kunstiteos kannab nime Ouroboros ning selle autor on TKK tudeng Maari Soekov, kelle sõnul on Ouroborosi näol tegemist müütilise maoga, kes on end ümber väikse tähetorni kerinud. 

Tähetorni taassünni video

Legendaarne Mälukas sai värskendust videoküsimustega, mida esitas Hillar Palamets, ning muusikaliste küsimustega. Öölaulupeo avarongkäik kandis nime Lauluga Toomele, kus rongkäik peatus Ingli- ja Kuradisilla all, et nais- ja meeskoore nendel laulmas kuulata. Luulevabadus asus ebatraditsionaalseid kohti otsima ja kolis Toomkiriku varemetesse. Võluaia heategevuskontserdil koguti annetusi Tartu Kroonuaia kooli lastele kunstilaagri korraldamiseks. Esinesid Tenfold Rabbit, Loss Paranoias ja Margus Vaher. Uue üritusena startis kavas öötreening, mis esimesel korral toimus Ööjoogana.

Videokutse Kevadpäevadele

Videoülevaade festivalist


Tartu Sügispäevad 2011 (17. – 23. oktoober) – teadus

Teadusaasta raames tehti koostööd Haridus- ja teadusministeeriumiga. Uute sündmustena lisandusid Tartu teadustripp "Paljastame teaduse saladused", mis oli lõbus orienteerumine Tartu teadusasutustes, ja Tudengileiutis, mis eksponeeris tudengite nutikaid lahendusi. Tudengibändi võistlus püstitas seni teadaoleva osalejate rekordi, konkursile registreerus 31 bändi.


Tartu Kevadpäevad 2011 (25. aprill - 1. mai) – märkamine

Tudengilaulu võistlus oli ülimenukas, eelkonkursile laekus 25 osalejat. Veel õnnestus ühel tublil tudengil kõrguda kastironimises 28 kasti otsas, mis on senini rekord.


Tartu Sügispäevad 2010 (11. - 17. oktoober) - kunst kui eneseväljendusviis

Festival kutsus vaatama maailma veidi avarama pilguga ja märkama loomingut kõikjal enda ümber. Kavva lisandus uue üritusena Tudengiteater.


Tartu Kevadpäevad 2010 (26. aprill - 2. mai) – erinevad kultuurid

Uue üritusena tuli kavva „kogeMUSter”, mis tutvustas maailma eri paigust Tartusse õppima tulnud tudengite rahvuslikku kultuuri läbi rahvustoitude, -tantsude, -laulude ja muude vahvate tegemiste. Võluaia heategevuskontserdiga toetasid Tartu Tudengipäevad sel korral programmi Vanem Vend, Vanem Õde.

                     

Tartu Sügispäevad 2009 (12. - 18. oktoober) – tervis

Täiesti uue üritusena oli kavas Tudengi Sügisfolk, mis on Tartu Kevadpäevadel toimuva Öölaulupeo ja Öötantsupeo väikene vend, tuues pärimusmuusika kultuuri ka veidike sügisesse festivalinädalasse. Sügisfolk jäi ühekordseks ürituseks, kuna tubane kontsert Sõbramajas ei tasunud vaeva.


Tartu Kevadpäevad 2009 (27. aprill - 3. mai) – „Puhka vaim välja!“

Uued üritused: Lumesõda, Tudengiauto ning Öötantsupidu, kus tervel Vabaduse puiesteel tantsiti pärimusmuusika saatel rahvatantsu.Tartu Sügispäevad 2008 (13. - 19. oktoober) – sõprus

Uute üritustena olid kavas Beebide võimlemine, Sügisöö muusikas ning Tartu Üliõpilasmajas toimunud kontsert "Tšillime!". Hea teo päeval käisid aktiivsed tudengid mängimas Tartu Ülikooli kliinikumi lastehaigla pisikeste patsientidega.


Tartu Kevadpäevad 2008 (28. aprill - 4. mai) – loovus ja fantaasia

Kevadpäevade kavva võeti taas menukas isemeisterdatud sõidukite võistlus Bambus. Uuteks üritusteks Rokime! ja Folgime! kontserdid Vabaduse puiesteel, Öötants, Kunsti- ja muusikatänav. Võluaia heategevuskontserdil TÜ Botaanikaaias koguti raha Käopesa väikelastekodu 57 erivajadustega lapsele.


Tartu Sügispäevad 2007 (15. - 21. oktoober) – ajalugu

Sügispäevad olid seotud Tartu Ülikooli 375. aastapäevaga - sealt ka läbiv teema.

Tudengifilm kolis Sõbramajast Athena keskusesse. Raekoja platsil said kokku kaks tuntud üritust – Tudengite seiklusrada ja Hirmufaktor ning sündis  Ekstreemfaktor. Täiesti uue üritusena oli sügispäevade kavas loengusari „Akadeemiline pikapäevarühm“.Tartu Kevadpäevad 2007 (25. aprill - 1. mai) – ühiskondlik aktiivsus, tegutsemisjulgus ja osalusrõõm

Professorite jooksuna tuntud üritus sai sel kevadel uueks nimeks Ludus Professores. Heategevuskontserdil koguti raha Tartu Kivastiku lastekodule. Viidi kokku Tartu Kevadpäevade avamine ja Öölaulupidu. Heakorrapäeval koristati rekordiliselt suure abistajatehulgaga Tartu kodutute loomade varjupaika. Viimase eest tunnustas Tartu linnavalitsus Ülikooli Kultuuriklubi ka tänukirjaga.


Tartu Sügispäevad 2006 (16. - 22. oktoober)  – isetegemisrõõm, aktiivsus ja argirutiinist väljamurdmine

Kunstide öö üllatas Vanemuise tänava erilise programmiga, kus muuseumid ja kultuuriasutused pakkusid õhtusel ajal eriprogrammi. Jätkus koostöö Tartu kodutute loomade varjupaigaga. Kavva naases iseeehitatud sõidukite võistlus Bambus.

Uue üritusena lisandus kavva Tudengite seiklusrada, kus tudengitel oli Raekoja platsil võimalus proovile panna oma kiirus, osavus ja jõud, et takistusterohke seiklusrada võimalikult edukalt läbida.


Tartu Kevadpäevad 2006 (24. aprill - 1. mai) – keskkonnasõbralik mõtteviis

Kavast jäeti välja Kassitoomel toimunud kevadpäevade lõpetamine. Volbri võluaed muutus Võluaia heategevuskontserdiks.


Tartu Sügispäevad 2005 (17. - 23. oktoober) 

Sügispäevade avalöögiks kogunesid tudengid Raekoja platsi kallistama, positiivseid emotsioone jagama ja ühendama.

Uute üritustena lisandusid kavva Viie vindi klubi ning stiilipidu "Meeletu lapsepõlv" Kääriku puhke- ja spordikeskuses.


Ülikooli Kevadpäevad 2005 (25. aprill - 1. mai)

Programmi lisandus legendaarne isetehtud lennumasinate võistlus Karsumm.


Tudengisügis 2004 (17. - 23. november)

Esmakordselt toimus sügisene festivalinädal novembrikuu asemel oktoobris, mil on soojemad ilmad.

Tudengifilmile laekus rekordiliselt 22 filmi.  Uue üritusena lisandus kavva Tudengi Laks, mis kujutas endast kõrgkoolidevahelisest võistlust, mis oli kombinatsiooni paroodia- ja komöödiavõistlusest ning kontserdist.


Ülikooli Kevadpäevad 2004 (27. aprill - 2. mai)

Kavas oli ligi 120 üritust. Tõmbenumbriks oli Öösport ööl vastu neljapäeva, mil toimusid naiste mudamaadlus ja meeste kastiladumise võistlus.

  

Tudengisügis 2003 (18. - 23. november)      

Kavva lisandus uue üritusena Kunstide öö, mille raames olid kella 23ni avatud paljud muuseumid ja galeriid, kus peale ekspositsioonide vahel patseerimise pakuti ka silmale ja kõrvale midagi: esinesid bändid-teatritrupid ning korraldati ekskursioone.

Toimus ekstreemspordiüritus Silla Ekstreem (tänase Tudengiekstreemi eelkäija), mis kujutas endast äärmusspordi teatevõistlust, millega ühtlasi õnnistati sisse uus jalakäijate sild Tartu turu taga.


Ülikooli Kevadpäevad 2003 (29. aprill - 3. mai)

Toimus Tartu Kevadpäevade lõpetamine Kassitoomel. Kavva tuli paljude lemmiksündmus Öölaulupidu. Maskott Villem võeti kevadel esmakordselt linna peale kaasa. Loosungina võeti kasutusele "Puhka vaim välja!".            

                          

Tudengisügis 2002 (12. - 17. november)

Tudengisügise avaõhtu pühendati Tartu Tudengipäevade kauaaegse korraldaja Heino Variku mälestusele. Tartu Üliõpilasmajas toimus vaimu kandmise õhtu, kus mälestusi Tartu Sügispäevadest läbi aegade jagasid endised kultuuriklubilased. Esinesid tudengiansambel Dahling ning tudengisügise kohustuslikuks osaks kujunenud ansambel JääBoiler.

Kavva lisandusid Tudengitaieste näitus ja Päntrikino. Peeti debatt haridusreformi teemadel, mille fookuses olid tol ajal kõrg- ja kutsehariduse suhted. 

Muuhulgas kudusid tudengid toonasele linnapeale Andrus Ansipile 12 meetri ja 40 sentimeetri pikkuse kaltsuvaiba.


Ülikooli Kevadpäevad 2002 (29. aprill - 5. mai)

Tartu Kevadpäevade lõpetamine Kassitoomel. Kurikuulus on lause "Pidu toimub vaid siis, kui mätas kuiv ja õhk tosinaga plussis". Tudengisügisel pandi paberile maskott kollane koer ja anti talle nimeks Villem.


Tudengisügis 2001 (13.-17. november)

Tudengid kudusid Tartu Ülikooli rektor Jaak Aaviksoole kirju salli. Valiti tugevaimad mees- ja naistudengid. Toimus välikino, kus Pepleri tänava uue euroühiselamu akendest näidati kolmel õhtul lühifilme üle tänava kapitaalremonti vajanud vana ühika seinale.

Tähistati EI-päeva "Tubakast lahti", mille moto oli "Minu valik. Sinu valik?", viidates valikule suitsetava või mittesuitsetava kaaslase vahel. 


Ülikooli Kevadpäevad 2001 (25. - 30. aprill)

Kavas oli üle 100 ürituse. Paadirallil osales ligi 130 paatkonda. 

Ainulaadsena oli  kavas pulm. Laupäeva öösel heitsid Tartu Ülikooli botaanikaaias päriselt paari kaks noort inimest. 

Kummipaadiralliks jõudis Tartusse tagasi Tartu vaim, kelle kevadpäevade korraldajad nädal enne festivali Tallinna tudengipäevadele viisid. Vaimu kehastas kirev kellukestega jalgratas, mis sümboliseeris kevadpäevade kiirust ja kära.


Tudengisügis 2000 (14. - 18. november)

Kavas oli ligi 80 üritust. Traditsiooniliste EPA tornijooksu, Tudengibändi, Tudengifilmi kõrval toimus Linnafolk. Vanemuise sinisele laval esinesid Jäääär, Riho Sibul, Jaak Tuksam ja sõbrad ning Minu Isa Oli Ausus Ise. Heino Variku sõnul oli see pisut nostalgiline tagasivaade omaaegsele Kevadfolgile, mis oli tõeliselt ehe folgiüritus.


Ülikooli Kevadpäevad 2000 (25. - 30. aprill)

Kavas oli ligi 130 üritust. Uue üritusena lisandus kavva Tudengifilm. Võistles 18 filmi. Esmakordselt oli kavas ka Päevaklubi Pirogovi pargis, kus sai näiteks kuulata luuletaja Contrat. Festivali lõpetasid volbriöö ja pidu A le Coq'i õlletehase laos.


Tudengisügis 1999 (16. - 20. november)

Ajude puhkamiseks pakkusid meelelahutust Tartu tudengitele nii ööklubid, Tartu Üliõpilasmaja ehk Sõbra Maja, EPA klubi kui Vanemuise teater. Ümber rõivastuda soovijad võisid minna nii nohikute kui ka transvestiitide stiilipidudele. Selgusid nii Tartu tugevaim tudeng, parim tudengibänd ja Tudengimiss.

Toimus Õllekrool Tartu Ehitus- ja Kergetööstuskooli kahe reaga, 25m pikkuses ujulas, millega taheti Tartu linnavõimudele meelde tuletada, et Tartul on paremat ujulat vaja. Tudengid pidid õlle nimel lauamängu mängima ja vastavale ruudule sattudes näiteks peakaid hüppama.


Ülikooli Kevadpäevad 1999

Asutati MTÜ Tartu Üliõpilasmaja Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli poolt.


Ülikooli Kevadpäevad 1998 (28. aprill - 3. mai)

Tol ajal oli Tudengipäevade maskotiks kollane kümnejalg, kes kuulutas Ülikooli Kevadpäevad avatuks Musumäe jalamil.

Festivali programmist kolmandiku olid sisustanud Tartu Ülikooli klubi ja Kultuuriklubi. Oma programmi olid kokku pannud ka  Eesti Põllumajandusülikooli üliõpilasvolikogu. Oma eriprogrammi olid  välja pannud peaaegu kõik Tartu ööklubid, Vanemuise teater ja Tartu Laululava.

Ülikooli Kevadpäevad küündisid ligi 100 üritusega Tartu linna suurimaks ürituseks.


Ülikooli Kevadpäevad 1997

TÜ Ajaloo Muuseumis peeti Tartu veiniklubi Liivimaa veinipäeva, kus valiti Liivimaa vein ja Liivimaa rahvavein. Pärast seda avati õllenäitus.

Volbri ajal toimus krambambuliõhtu Toome varemetes.


Ülikooli Kevadpäevad 1996 (30. aprill - 5. mai)

Kavas rohkem kui poolsada üritust.

Avapäeval lõbustas TÜ Füüsikahoone ees noori Tartu Õpetajate Seminari puhkpilliorkester, helibussist jagati pidevalt informatsiooni kevadpäevade kava kohta.

Kevadpäevade ametlik avapiknik toimus Toomemäel ohvrikivi juures. TÜ Ajaloo muuseumis toimus sündmus "Liivimaa veinipäev" ning varemetes sai maleva- ja tudengilaule kuulata. Inglisillal andsid kontserdi Tartu Akadeemiline Meeskoor ja Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor.

Volbrit tähistati Vanemuise väikses majas tantsuetendusega "Naiste mängud volbriõhtul", hiljem turuhoones peol laulu, tantsu ja õllega.

Esmakordselt oli kavas tudengite kalapüügivõistlus "At Lant".

Suured Sõbrad:

    

   


Kohtumiseni festivalil!

PÄEVA
TUNDI
MINUTIT
SEKUNDiT

Registreeri


-->